Vali Yardımcısı Kubalı Çarşambalı Kadın Çiftçilerle Bir Araya Geldi

2018-09-01

Samsun Vali Yardımcısı Hakan Kubalı, Çarşamba Kadın Çiftçiler Derneği üyeleri ile bir araya geldi.
Kadın çiftçilerle Çarşamba Doğal Yaşam Parkı’nda Çarşamba Belediyesi tarafından Çarşamba Kadın Çiftçiler Derneği’ne tahsis edilen üretim ve satış mağazasında bir araya gelen Samsun Vali Yardımcısı Hakan Kubalı, “Üretim bu ülke için büyük önem arz ediyor. Siz burada hem kadın, hem çiftçi hem de ürettiklerinizi satıyorsunuz. Kadın çiftçilerimizin de bir araya gelerek hem üretimde adlarından söz ettirmeleri hem de ev ekonomilerine katkı sağlamak istemeleri bir gurur kaynağı. Ben bu oluşum için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

KOOPERATİF ÖNERİSİ

Kadın çiftçilere kooperatifleşme önerisinde bulunan Vali Yardımcısı Kubalı sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Dernekler Kanunu’na göre kadınlarımızın ürettiği ürünlerin gelirini dernek hesabından almaları gibi bir durum söz konusu değil, bunu işletmeye çevirerek sağlayabilirsiniz ya da benim fikrim örgütlenerek bir kooperatif kurmanız olur. Çünkü kooperatif olduğu zaman kazanılanı pay edebiliyorsunuz. Burada asıl önemli olan örgütlenerek bir arada olabilmeniz ve gördüğüm kadarıyla bunu da başarıyorsunuz.”

Çarşamba Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü Ziraat Teknikeri Mükafat Gümüş, derneğin kuruluş aşaması ve şu anda farkındalık yaratacak ürünlerin üretimi ile ilgili olarak Samsun Vali Yardımcısı Hakan Kubalı’ya bilgiler verdi.

Vali Yardımcısı Kubalı bir süre kadın çiftçilerle sohbet ettikten sonra Doğal Yaşam Parkı’ndan ayrıldı.

Ziyarette Çarşamba Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdür Vekili Hakan Uslu da hazır bulundu.